Várkerület

Sopron és környéke utcanév keresője

A sorozat ezúttal nem személyről szól. A honfoglalás utáni ispáni várat a római uralom végéről maradt városfalak kerítették körül. Ez a „Várkerület” a századok folyamán háromszoros falgyűrűvé növekedett, az egymástól nyíllövésnyi távolságban lévő külső és középső öv között vizesárokkal. Ez utóbbi a német Grabenrunde jelentése ("körárok").
A kurucok ostroma után fokozatosan elveszítette hadászati jelentőségét, ám egyre fontosabbá vált - mint térség - a kereskedelem, a piac számára. A halpiac, a kőkapu, kovácsszer, kocsmaszer és szénapiac a külső körben, a Grabenrunde apró bódéi, majd házai a belsőn, a falhoz tapasztva fogták közre az árok betöltése után keletkezett széles utcát. Élénk volt itt az élet, sátrak közt árusok, vásárlók tömege nyüzsgött. Különösen a Mária-szobor körüli kövezeten.
Az Ógabona tértől a Széchenyi térig 1869 óta hívják egységesen Várkerületnek. Lenin nevét 1949-től 1989. október 31-éig viselte.
(Forrás: Hárs József - Akikről utcát neveztek el Sopronban, 1992)

Település
Városrész
Honnan hova tart
Lackner Kristóf utca—Széchenyi tér
Elnevezés eredete

Belső városfal mentén

Jelenlegi elnevezés
1989
Korábbi elnevezések
Belső házsor Grabenrundeként: 1776., külsőn sorban Ny-ról K-re, a Kőkapu (Steinthor)
után a Festőközig a Halpiac (Fischplatz): 1841., a Festőköztől az Ikvahídig Kovácsszer (Schmiedgasse): 1427., az Ikvahídtól az Ötvös u.-ig Kocsmaszer (Wirtshausgasse): 1848., az Ötvös u.-tól a Széchenyi térig Szénatér (Heuplatz): 1843., egységesen Várkerület (Grabenrunde): 1869., Lenin körút: 1949.
Jellegzetességek
A villamos útvonala volt (1900—1923), Nagy rondella, Mária-szobor (1745), Hűségkút (2002). A Várkerületet régi macskaköves formájából 1941—1944 között építették át a mai háromsávosra. Jellegzetes keskeny portálú üzletsor a várfalhoz tapadva, gyalogos átjárókkal (Lenck, Zwinger, Fórum).