3. század vége. Ez volt a város főbejárata (már a rómaiak idején is).
Belváros
Sopron és környéke utcanév keresője
Előkapu
Fegyvertár utca
Itt volt a városi fegyvertár
Fő tér
Fő téri gyalogos átjáró
Hátsókapu
A város hátsó bejáratáról. Köznapi elnevezése: Pémüller utca.
Kolostor utca
A ferences-, majd bencés-kolostorról
Liszt Ferenc utca
A Sopron megyei (doborjáni) születésű zongoraművészről (1811—1886)
Ógabona tér - Újteleki utca gyalogos átjáró
Orsolya tér
Az orsolyita apácák védőszentjéről
Szent György utca
Templom utca
Több templomról
Új utca
Új utca 10. -- Kolostor utca 7. átjáróház
Új utca 6. -- Kolostor utca 3. átjáróház
Várkerület
A sorozat ezúttal nem személyről szól. A honfoglalás utáni ispáni várat a római uralom végéről maradt városfalak kerítették körül. Ez a „Várkerület” a századok folyamán háromszoros falgyűrűvé növekedett, az egymástól nyíllövésnyi távolságban lévő külső és középső öv között vizesárokkal. Ez utóbbi a német Grabenrunde jelentése ("körárok").
A kurucok ostroma után fokozatosan elveszítette hadászati jelentőségét, ám egyre fontosabbá vált - mint térség - a kereskedelem, a piac számára. A halpiac, a kőkapu, kovácsszer, kocsmaszer és szénapiac a külső körben, a Grabenrunde apró bódéi, majd házai a belsőn, a falhoz tapasztva fogták közre az árok betöltése után keletkezett széles utcát. Élénk volt itt az élet, sátrak közt árusok, vásárlók tömege nyüzsgött. Különösen a Mária-szobor körüli kövezeten.
Az Ógabona tértől a Széchenyi térig 1869 óta hívják egységesen Várkerületnek. Lenin nevét 1949-től 1989. október 31-éig viselte.
(Forrás: Hárs József - Akikről utcát neveztek el Sopronban, 1992)
Belső városfal mentén
után a Festőközig a Halpiac (Fischplatz): 1841., a Festőköztől az Ikvahídig Kovácsszer (Schmiedgasse): 1427., az Ikvahídtól az Ötvös u.-ig Kocsmaszer (Wirtshausgasse): 1848., az Ötvös u.-tól a Széchenyi térig Szénatér (Heuplatz): 1843., egységesen Várkerület (Grabenrunde): 1869., Lenin körút: 1949.
Városház utca
Az 1896-ban elkészült városháza körül